Home Φοιτητής για μια μέρα

Φοιτητής για μια μέρα!

Την Παρασκευή 4 Μαρτίου 2016 μια ομάδα μαθητών του 4ου τμήματος της Γ? τάξης του 1ου Γυμνασίου με δυο συνοδούς καθηγητές φυσικούς, επισκεφθήκαμε το Εργαστήριο Θετικών Επιστημών του Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Κρήτης στην Πανεπιστημιούπολη του Γάλλου.

Στην είσοδο μας παρέλαβαν φοιτητές του τμήματος οι οποίοι μας οδήγησαν στο Εργαστήριο. Εκεί  μας περίμενε ο επικεφαλής κος Δημ. Σταύρου, ο οποίος μας ενημέρωσε για τη δομή και τη λειτουργία του εργαστηρίου. Στη συνέχεια οι φοιτητές του τμήματος μας οδήγησαν στο Εργαστήριο, όπου μας έκαναν επίδειξη πειραμάτων φυσικής, χημείας αλλά και πειραμάτων που βασίζονται στην νανοτεχνολογία.

Οι μαθητές ομολογουμένως έμειναν κατενθουσιασμένοι έως το σημείο να παρακολουθήσουν ανελλιπώς  επί δυο ώρες τα πειράματα χωρίς να ζητήσουν καθόλου ???.διάλλειμα!

Την ημέρα λοιπόν εκείνη μας δόθηκε η ευκαιρία να γίνουμε όλοι μας «φοιτητές των Φυσικών Επιστημών για μια μέρα»!!

Υπεύθυνοι καθηγητές: κα Ελπίδα Μεταξά-Μαριάτου & κ. Ευστάθιος Γαγάνης.

Τελευταία Ενημέρωση στις Δευτέρα, 21 Μάρτιος 2016 12:54