Πρόγραμμα Ανταλλαγής του 1ου Γυμνασίου Ρεθύμνου

Πρόγραμμα Ανταλλαγής του 1ου Γυμνασίου Ρεθύμνου

με το  Finsterwalder Gymnasium του Rosenheim της Γερμανίας

Για μία ακόμη χρονιά, το 1ο Γυμνάσιο Ρεθύμνου πραγματοποίησε το πρόγραμμα ανταλλαγής με το Finsterwalder Gymnasium του Rosenheim, στα πλαίσια της αδελφοποίησης με το συγκεκριμένο σχολείο. Μέσω του προγράμματος αυτού οι Γερμανοί μαθητές και μαθήτριες ήρθαν σε επαφή με το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα, γνώρισαν τον τόπο μας, την κουλτούρα μας και φυσικά την ελληνική φιλοξενία και παράδοση.

Μπορείτε να διαβάσετε το σχετικό άρθρο των μαθητών μας, της Δάφνης Δαράκη και του Αντρέα Φραγκιαδάκη επιλέγοντας εδώ.

"Αγαπητοί Γερμανοί μαθητές ? σας καλωσορίζουμε στο Ρέθυμνο, σας καλωσορίζουμε στην Κρήτη, σας καλωσορίζουμε στην Ελλάδα.

Σας καλωσορίζουμε στην χώρα που άνοιξε τον δρόμο για την απόκτηση της επιστημονικής γνώσης σε κάθε δραστηριότητα,

της γνώσης που είναι απαραίτητη για να γεφυρώσει το χάσμα που υπάρχει ανάμεσα στην συμπεριφορά που παρατηρούμε

και τους νόμους που την καθορίζουν, της γνώσης που είναι απαραίτητη για τον έλεγχο της αντικειμενικότητας των

εμπειριών μας.

Σας καλωσορίζουμε στη χώρα που θεμελίωσε τους δημοκρατικούς θεσμούς, στη χώρα που οι κάτοικοι της προτιμούν

να πεθάνουν ελεύθεροι, παρά να ζουν κάτω από οποιαδήποτε σωματική ή ψυχική υποδούλωση.

Περπατήστε στη βραχώδη Κρητική γη, περπατήστε στις εκπληκτικές παραλίες της, απολαύστε τον ήλιο, τη θάλασσα,

κοιτάτε ψηλά, στον γαλανό ουρανό, γεμίστε τα πνευμόνια σας αέρα και τα μάτια σας με την σπάνια ομορφιά της

Κρητικής γης.

Καλή διαμονή και καλή διασκέδαση!"

(καλωσόρισμα στους Γερμανούς μαθητές , από τον διευθυντή του σχολείου κ. Ντριάνκο Σωκράτη)

Τελευταία Ενημέρωση στις Δευτέρα, 11 Ιανουάριος 2016 12:16