1 Γυμνασιο Ρεθυμνου

Ιεράς Μητροπόλεως 15, Τίμιος Σταυρός,74100 Ρέθυμνο,Τηλ.2831022283,mail@1gym-rethymn.reth.sch.gr, fax 2831021187

Έναρξη σχολικής χρονιάς 2021-2022

Αγαπητοί γονείς,

Σας ενημερώνουμε οτι ο αγιασμός της νέας σχολικής χρονιάς θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 13 Σεπτεμβρίου 2021 και ώρα 8:30 π.μ.

Η ώρα προσέλευσης των μαθητών/τριών στο σχολείο θα είναι 8:20 π.μ.

Ο αγιασμός θα πραγματοποιηθεί στις τάξεις.

Για την αποφυγή συνωστισμού θα λάβετε e-mail που θα σας γνωστοποιεί το τμήμα (αίθουσα)  που θα προσέρχεται το παιδί σας.

Συνιστούμε στους γονείς  να μην παραμένουν στο χώρο του σχολείου λόγω της πανδημίας και των προβλεπόμενων μέτρων.

Σύμφωνα με το ΥΠΕΘ με την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς 2021-2022 ισχύουν σχετικά με τα μέτρα προστασίας COVID-19 τα ακόλουθα:

Οι μαθητές/τριες θα προσέρχονται στη σχολική μονάδα με μάσκα κρατώντας αποστάσεις και έχοντας μαζί τους

α) πιστοποιητικό εμβολιασμού (για τους μαθητές 12 ετών και άνω) ή

β) βεβαίωση παρελθούσης φυσικής νόσησης (τελευταίου εξαμήνου) ή

γ) δήλωση αρνητικού αυτοδιαγνωστικού selftest, το οποίο θα πραγματοποιείται 2 φορές την εβδομάδα.

Ειδικότερα, την πρώτη εβδομάδα του διδακτικού έτους, το τεστ πρέπει να πραγματοποιηθεί έως και 24 ώρες πριν από την προσέλευση

στο σχολείο τη Δευτέρα 13/9/2021 και Πέμπτη 16/9/2021.

Υπενθυμίζεται ότι από 20/9/2021:  το self-test θα πραγματοποιείται δύο φορές την εβδομάδα, Τρίτη και Παρασκευή,  έως και 24 ώρες

ΠΡΙΝ από την προσέλευση στο σχολείο.

Σας ευχόμαστε μία υγιή και δημιουργική σχολική χρονιά.

Με εκτίμηση ο αναπληρωτής Διευθυντής

Σπύρος Γάλλος